Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Montaż pompy ciepła to przede wszystkim jej dobór!

Montaż pompy ciepła to przede wszystkim jej dobór!

W dzisiejszych czasach ogrzewanie wiąże się (a przynajmniej powinno się wiązać) z jak najmniejszym stopniem ingerencji ze strony użytkownika. Bardzo ważne zatem jest, aby sprostać wymaganiom klientów. Stąd producenci związani z branżą grzewczą wyszli naprzeciw swoim użytkownikom, projektując i produkując wysoko wydajnościowe urządzenia grzewcze zwane pompami ciepła.

author box img

Daniel Klimczak

Zaktualizowano: 14 czerwca 2022 14.06.2022 Czas lektury: 5min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 24562 Sprzedawców Pomp Ciepła blisko Ciebie

Podział pomp ciepła i ich dobór

Pompy ciepła możemy podzielić na te gruntowe oraz pompy ciepła powietrzne.

Dziś w tym artykule skupimy się jednak na prawidłowym doborze powietrznych pomp ciepła, choć właściwie dobór tych urządzeń jest podobny w obu przypadkach.

Pompa ciepła powietrzna jest na tyle wrażliwym urządzeniem pod kątem grzewczym, że jest niedowymiarowanie bądź przewymiarowanie wiąże się z konsekwencjami podwyższonych rachunków za energię i – co gorsza – szybszym zużyciem sprzętu.

Więcej informacji: Jak dobrać pompę ciepła?

Sprawdzanie zapotrzebowania – sposoby

Tak więc, aby dowiedzieć się, jaka nominalna wielkość urządzenia mierzona w kW jest potrzebna naszemu klientowi, należy wpierw ustalić OZC budynku (OZC budynku, czyli obliczenie zapotrzebowania cieplnego danego budynku). Takie dane można uzyskać, zlecając ich obliczenie profesjonalnej firmie audytorskiej. Warto na tym etapie dodać, iż jest to najdokładniejsze badanie – określenie OZC domu.

Niestety na rynku większość wykonawców bagatelizuje ten temat, racząc swoich klientów stwierdzeniami typu: „w projekcie jest 8, to damy 10, żeby był zapas” lub „kocioł był 14 kW, to pompa też musi tyle dostarczyć”. Nie zważając na to, że kotły węglowe, pelletowe, gazowe a pompy ciepła to kompletnie inaczej pracujące urządzenia. Nie możemy przyrównywać nowoczesnej pompy do żadnego z tych urządzeń spalających konkretne paliwo, gdzie rzeczywiście zapas mocy był mile widziany.

Kolejnym sposobem zmierzenia OZC budynku jest skorzystanie ze świetnej i sprawdzonej, dość popularnej strony lub aplikacji www.cieplo.app / www.cieplowlasciwie.pl, gdzie wprowadzając wszystkie wymagalne dane, możemy dokładnie wyliczyć nasze zapotrzebowanie na ciepło do ogrzania domu i ciepłej wody użytkowej. Bardzo wielu sensownych instalatorów na rynku oraz konsumentów posiłkuje się danymi z ww. strony. Jeśli twój instalator wspomina o tych sposobach, wiedz, że dobrze trafiłeś.

Ostatecznym, najmniej sprawdzonym i dokładnym sposobem jest przemnożenie ilości metrów kwadratowych powierzchni przez liczbę kilowatów na metr kwadratowy. Tutaj jednak ostrożnie musimy podchodzić do sprawy, gdyż domy budowane w różnych dekadach i latach będą miały inne zapotrzebowanie na energię cieplną. Średnio dla lat budowy 2010-2020 przyjmujemy 50-60 kW/m2. Obecnie często zapotrzebowanie jest już pokrywane z poziomu ok. 40-45 kW/m2.

Monowalentny a biwalentny – co to takiego?

A więc, mając już obliczone (miejmy nadzieję dokładnie) OZC budynku, możemy przystąpić do właściwego doboru pompy ciepła typu powietrze-woda. Musimy zastanowić się najpierw, jak chcemy dobrać naszą pompę. Możemy ją dobierać na sposób biwalentny lub monowalentny. W naszej strefie klimatycznej bardziej opłacalne i lepsze dla samego urządzenia jest dobieranie pomp za pomocą metody biwalentnej.

Pompa ciepła monowalentna to w skrócie tak dobrana pompa, która nigdy nie włączy dodatkowego źródła grzewczego (typu: kocioł gazowy, pelletowy, kominek z płaszczem wodnym lub piec akumulacyjny elektryczny czy też grzałki zawarte w samej pompie).

Pompa natomiast biwalentna to tak dobrane mocowo urządzenie, które w pewnym momencie przestaje być wydajne i zaczyna wspomagać się dodatkowym źródłem grzewczym, zazwyczaj grzałkami pompy.

Efektywność pracy pompy ciepła – współczynnik COP

Dodajmy, iż każda pompa ma swoje COP, czyli stosunek wartości kW energii dostarczonej (np. z sieci) do energii wyprodukowanej przez urządzenie. Dla przykładu: 1 kW energii pobranej z sieci, a 4 wyprodukowane przez pompę w tej samej jednostce, czasu daje nam COP równe 4. Jest to świetny wynik!

W nawiązaniu do tego widzimy, że każda pompa ma spadek swojego COP wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz, co wprost i logicznie związane jest z zasadami termodynamiki. Wraz ze spadkiem temperatury spada nam moc pompy, aż w pewnym momencie osiąga ona wartość zbyt niską, aby sama mogła poradzić sobie z ogrzaniem domu (a wzrasta nam zapotrzebowanie na moc grzewczą budynku). Ten moment właśnie nazywamy punktem biwalentnym i jest on usytuowany w naszym klimacie przy prawidłowym doborze pompy, zazwyczaj ok. -7° do -10°C. Im później osiągniemy punkt biwalentny, tym później włączą nam się grzałki, jako dodatkowe zasilanie dla pompy ciepła. Nie należy jednak bać się grzałek elektrycznych!

Obliczenie Zapotrzebowania Cieplnego (OZC) budynku

Pomiar OZC robi się dla budynku przy parametrze obliczeniowym -20°C. Sami wiemy, ile takich dni jest w Polsce w roku… Zatem skoro z naszego OZC wynika, że potrzebujemy np. 8 kW energii cieplnej, to jest to wartość dla -20° Celsjusza. W warunkach normalnego sezonu grzewczego mamy najwięcej dni w przedziale +5 do -7°C, tak więc jeśli ten okres stanowi dla nas przypuszczalnie ok. 70% sezonu grzewczego, reszta to temperatury powyżej +5 do +18°C lub od -7 do -20°C, to grzałki włączą się nam w jakieś 5% całego sezonu grzewczego.

Skoro zapotrzebowanie nasze dla powyższego przykładu jest dla -20°C na zewnątrz 8 kW, to proporcjonalnie przy -10°C wynosi 5,5 kW, dla 0°C wynosi 4 kW itd. Moc naszej pompy za to wraz ze wzrostem temperatury rośnie. Stąd przyjmuje się, że właściwa nominalna moc pompy ciepła powinna wynosić ok. 70-80% OZC budynku. Samo urządzenie w tych parametrach pracy również pracuje najefektywniej i najlepiej.

Jeśli jednak przewymiarujemy pompę ciepła, musimy liczyć się z częstym taktowaniem urządzenia (czyli częstym włączaniem i częstym wyłączaniem). Taki zakres pracy znacząco wpływa na zużycie samej sprężarki oraz jest bardzo energochłonny. Stąd przewymiarowana pompa ciepłą jest „prądożerna” oraz niezbyt żywotna w czasie. A jak wszyscy wiemy, są to maszyny nienależące do tanich w inwestycjach.

Weryfikuj wiedzę instalatora

Podsumowując, warto wybrać sprawdzoną firmę do montażu i doboru pomp ciepła oraz już na wywiadzie z wykonawcą lub instalatorem zweryfikować jego wiedzę w tym temacie. Firma Eko-Źródła ze Zduńskiej Woli specjalizuje się we właściwym doradztwie, doborze i montażu nie tylko pomp ciepła, ale również kominków, piecokominków oraz rekuperacji i klimatyzacji.

Dodano: 14 czerwca 2022 Zaktualizowano: 14 czerwca 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco